Konstrukcje stalowe

Bez konstrukcji stalowych nie powstała by większość znanej nam architektury i urządzeń XX wieku. Stosowane są głównie w przemyśle i budownictwie, a to przede wszystkim z racji atrakcyjnej ceny. Ponad to, konstrukcje stalowe i rowerki biegowe są niezwykle wytrzymałe, przy stosunkowo niewielkiej wadze. Można je więc wykorzystywać do stawiania najbardziej wymagających rodzajów budowli, jednocześnie są odporne na każde warunki i gotowe do stawiania na każdym typie podłoża. W dodatku tego typu konstrukcje są modułowe, czyli można je z łatwością przewieźć w odpowiednie miejsce, a potem połączyć w większe zespoły. Wiąże się z tym prostota w przebudowie i demontażu. Łatwość montażu, transportu i łączenia sprawia, że nie ma chyba drugiego tak uniwersalnego i doskonałego typu konstrukcji, jak również pod względem ergonomii oraz oczywiście ceny.

Posted in budownictwo | Komentowanie nie jest możliwe

O wełnie mineralnej

Wełna mineralna. Odwieczna rywalka styropianu, jeśli chodzi o ocieplanie budynków oraz wszelkiego rodzaju izolacje pomieszczeń. Jak wszystko na tym świecie- również i wełna mineralna- znajduje swoich przeciwników i zwolenników. Jedni wymieniają w jednym ciągu wady, mówiąc, że ma większy ciężar własny, niż inne materiały izolacyjne, że szybko nasiąka oraz, że jest niewygodna w montażu. Z drugiej strony słyszymy natomiast kanonadę zalet. Izoluje termicznie, jest niepalna i ognioodporna, ponadto pochłania dźwięk, jest stabilna (kształt oraz wymiary nie ulegają zmianie), sprężysta, wytrzymała, odporna na czynniki biologiczne oraz chemiczne. To, której stronie uwierzymy bardziej, zależy tylko od nas samych. Sami musimy zdecydować, co lepsze- czy wełna czy styropian. Jeśli jednak sami nie będziemy potrafili właściwie ocenić i wybrać, najlepiej zapytać fachowca.

Posted in budownictwo | Komentowanie nie jest możliwe

Gdzie studiować budownictwo?

Budownictwo to popularny kierunek techniczny wymagający umysłu ścisłego połączonego z umiejętnością myślenia przestrzennego i niezwykłą dokładnością. Studiowanie budownictwa to dobra inwestycja na przyszłość. Jego absolwenci znajdują zatrudnienie w przedsiębiorstwach wykonawczych, biurach projektowych, nadzorze budowlanych, przemyśle materiałów budowlanych, jednostkach administracyjnych związanych z budownictwem i architekturą oraz placówkach naukowo badawczych.
Które uczelnie oferują najlepsze przygotowanie do zawodu? Najlepsze uczelnie techniczne to politechniki: warszawska, wrocławska, poznańska i AGH w Krakowie. Inne politechniki oraz uczelnie prywatne także kształtują dobrych budowniczych, jednak w rankingu są niżej, co czasem przesądza o trudnościach w zdobyciu zatrudnienia w renomowanej firmie. Podstawowe treści kierunkowe oferowane na większości uczelni to matematyka, fizyka, chemia, geologia, mechanika teoretyczna i metody obliczeniowe. Absolwent pięcioletnich studiów na kierunku budownictwo uzyskuje tytuł magistra inżyniera.

Posted in budownictwo | Komentowanie nie jest możliwe

Tynki ozdobne. I ściany jak nowe!

Masz już dość jednolitych kolorów z palety barw podstawowych, oraz czego by nie mówić równie jednolitych tak zwanych odcieni? Nie chcesz już prostoty w aranżacji barw wnętrza? Szukasz nowych, innowacyjnych doznań estetycznych? Wykorzystaj tynki ozdobne przy malowaniu wnętrz Twojego mieszkania! Tynki ozdobne dają niesamowity efekt wizualny. Obecnie na rynku jest cała masa takich produktów, więc możemy wybierać w naprawdę dużej ofercie „imitacji” deseni. Ażeby nie być gołosłownym podeprę się kilkoma przykładami. Są tynki ozdobne imitujące kamienie (ich fakturę i strukturę wewnętrzną), są też tynki imitujące nierówności i chropowatości, tak jak byśmy patrzyli na starą, wysłużoną już warstwę tynku, lecz w świeżych barwach. Taki rodzaj tynku przy okazji pozwala zgrabnie i dokładnie ukryć prawdziwe ubytki i niedociągnięcia w strukturze starego tynku. Położenie na nasze ściany tynków ozdobnych, nie tylko odświeży stare wnętrze, ale nada mu też niepowtarzalny, oryginalny i unikalny charakter, którego na pewno wielu będzie nam zazdrościło.

Posted in budownictwo | Komentowanie nie jest możliwe

Garaże blaszane

Co prawda zdecydowana większość kierowców decyduje się chronić swoje cenne cztery kółka w garażach przydomowych, będących integralną częścią całego budynku, które z oczywistych względów są murowane, ale są też i tacy, którzy stawiają na wolnostojący garaż blaszany. O dziwo, zbudowanie takiego garażu wcale nie jest dużo tańsze czy mniej skomplikowane, niż dobudowanie garażu z cegły. Najtańsza opcja to zakup już gotowego „blaszaka”, ponieważ jeśli podliczymy koszta związane z zakupem blachy, półfabrykatów, transportem tego wszystkiego na miejsce przeznaczenia, czy późniejszym spawaniem i montażem – okaże się, że był to dość nieopłacalny biznes. Garaż gotowy to koszt około półtora do dwóch tysięcy złotych. Na same materiały do budowy garażu blaszanego od podstaw (najczęściej spotykana jest blacha trapezowa) wydamy przynajmniej półtora tysiąca, a należy do tego doliczyć jeszcze transport i montaż. Często konieczny będzie również zakup specjalnej emalii antykorozyjnej.

Posted in budownictwo | Komentowanie nie jest możliwe

Realny koszt budowy domu

Wiele osób marzących o własnych 4 kątach nawet nie zdaje sobie na początku tej skomplikowanej drogi sprawy jak kosztowne może to być przedsięwzięcie. Mało tego, w większości przypadków nawet profesjonaliści, na co dzień zajmujący się tematyką budowy domów nie będą w stanie podać nam ostatecznego i jednoznacznego kosztorysu budowy, jestem gotów założyć się, że w końcowym rozrachunku cena i tak okaże się wyższa niż ta zakładana na początkowych etapach budowy. Cena zależy bowiem od mnóstwa czynników, nawet takich, jak region kraju, w którym planujemy postawić naszą wymarzoną nieruchomość. W następnej kolejności przychodzi się zmierzyć z takimi kwestiami jak wymagane zezwolenia, opłaty, wielkość budynku, materiały, z których go zbudujemy, materiały wykończeniowe, instalacje, podłączenie mediów i wiele, wiele innych czynników. Z pewnością na którymś z tych etapów natrafimy na nieprzewidziane wcześniej okoliczności i problemy, które sprawią, że trzeba będzie zastosować inne rozwiązania, co z kolei przełoży się na podniesienie ceny. Pomijam już największą bolączkę ostatnich czasów jeśli chodzi o kredyty zawierane w obcych walutach, czyli skoki kursów tychże walut. Jednak zapewne wszystko to zrekompensuje nam spokojny wieczór we własnym domu, gdy wszystko już będzie gotowe.

Posted in Uncategorized | Komentowanie nie jest możliwe

Rzemieślnik przydatny także na budowie

Budowa domów to nie tylko murarstwo, hydraulika, elektryka itp. To także zatrudnienie stolarza czy nawet niekiedy kowala, czyli rzemieślników. Wydawać by się mogło, że w XXI wieku, gdzie w budownictwie królują szkło, plastik i inne tworzywa sztuczne, rzemieślnictwo niemal całkowicie wyginęło i ciężko je uznać za dobry sposób utrzymania. Rzeczywiście, z jednej strony ciężko sobie przypomnieć by ktoś przy budowie domu wykorzystywał elementy wykonywane przez kowala, chyba, że są to jakieś ozdobne klamki, formy do pieczenia lub okucia na bramie czy ogrodzeniu. Trochę lepiej jest ze stolarką, bo wykorzystuje się ją chociażby przy oknach lub – nawet częściej – drzwiach. Nie sposób jednak zauważyć, że dziś większość takich elementów, wykorzystywanych w budownictwie i architekturze, wykonuje się maszynowo w fabrykach i zakładach produkcyjnych, a kowala znanego z podręczników historii można zobaczyć już jedynie na festynach i jarmarkach historycznych.

Posted in ekipy remontowe | Komentowanie nie jest możliwe

Wykończenie podłogi

Dom to najważniejsze miejsce w życiu każdego człowieka. Nic więc dziwnego, że gdy przychodzi czas, gdy zabieramy się za budowę własnego, chcemy dopilnować każdego szczegółu, by był wykonany w stu procentach zgodnie z naszym gustem i oczekiwaniami. Każdy element jego wystroju, od sufitu, przez ściany po podłogę, ma być wykonany tak, by tworzył gustowną, atrakcyjną i komfortową, przytulną całość. Wielu ludzi, wykańczając podłogi rezygnuje z popularnych niegdyś dywanów, czy nawet jeszcze dość często spotykanych wykładzin PCV. Bowiem kolejny z elementów, jakie można zastosować, wykańczając podłogę, to drewniane panele. Są proste w montażu, dzięki temu, że nie trzeba się brudzić żadnym klejem, technologia ich wykonania pozwala na ich łączenie bez użycia żadnego specjalistycznego spoiwa. Tak więc unikamy nie tylko wybrudzenia wszystkiego dookoła, ale przede wszystkim oszczędzamy czas konieczny na prawidłowy montaż.

Posted in budownictwo | Komentowanie nie jest możliwe

Pogotowie kanalizacyjne na ratunek

Jeden z wielu popularnych rodzajów usług, z jakimi dość często mamy do czynienia w codziennym życiu, na pograniczu usług hydraulicznych i remontowych, to usługi pogotowia kanalizacyjnego. Są wzywani zawsze tam, gdzie awaria jest zbyt poważna i rozległa, by skorzystać z pomocy zwykłego hydraulika. Jednym z najważniejszych narzędzi pracy pogotowia hydraulicznego są pojazdy ciśnieniowe, wykorzystywane w ciśnieniowym czyszczeniu kanalizacji. Wpuszcza się po prostu do rur strumień wody pod ogromnym ciśnieniem, które rozbijają i wypłukują zanieczyszczenia. W ten sposób łatwo można udrożnić każdą kanalizację, w tym także tę zbierającą deszczówkę, w której gromadzi się ziemia, tłuste osady, itp. Dysze, wypluwające z siebie wodę pod ciśnieniem, w zależności od potrzeb mogą mieć różne końcówki, także rotacyjne, które ułatwiają usuwanie starych osadów, które zdążyły już wyschnąć i stwardnieć.

Posted in ekipy remontowe, usługi budowlane | Komentowanie nie jest możliwe

Solidne fundamenty

Podstawą każdego domu są betonowe fundamenty. Można je wykonywać na kilka sposobów, najpopularniejsze są jednak dwa: stosowanie deskowań, tak zwanych szalunków, czyli desek, które utrzymują beton w pożądanym miejscu, oraz murowanie fundamentów z betonowych bloków. Dodatkowo, ociepla się je styropianem, w zależności od potrzeb, od zewnątrz lub wewnątrz, wtedy też stosuje się dodatkowe ścianki, odgradzające styropian od gruntu. Fundamenty, niezależnie od materiału, z jakiego są wykonane, oraz sposobu wykonania, muszą być solidne, bo nie tylko utrzymują cały dom w miejscu, ale też zapobiegają przechodzeniu wilgoci z gruntu do wewnątrz budynku. W tym celu popularny jest również lepik asfaltowy, którym smaruje się styropian. Materiały budowlane, wykorzystywane w tworzeniu fundamentów, muszą zawsze być wysokiej jakości, najlepiej z firmowych składów budowlanych, co zapobiegnie szybkiemu ich niszczeniu, zawilgoceniu, kruszeniu się, etc.

Posted in budownictwo | Komentowanie nie jest możliwe